POVAŽSKOBYSTRICKÝ MOTOCYKEL

Z HISTÓRIE PODUJATIA

Položenie základného kameňa a vybudovanie zbrojoviek – Československé muničné a kovodelné závody účas. spol. Považská Bystrica a Československá Zbrojovka Brno, závod 2 Považská Bystrica – v roku 1929 bolo najvýznamnejším počinom v industrializácii stredného Považia. V roku 1946 vznikajú Považské strojárne a o rok na to schádza z výrobného pásu prvý motocykel vyvinutý a vyrobený na Slovensku – Manet M90.

V roku 2009 sme si pripomínali 80. výročie založenia Považských strojární. K viacerým podujatiam, ktoré oslavovali toto jubileum, radíme aj novovzniknutú akciu Považskobystrický motocykel, ktoré sa uskutočnilo 29. augusta 2009. Asociácia zamestnávateľských subjektov a Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici toto podujatie iniciovali a pripravili v priestoroch kina Mier. Ústrednou témou prvého ročníka bol práve motocykel Manet M90. 

V roku 2016 nahrádza Asociáciu zamestnávateľských subjektov na poste hlavného organizátora Veterán Klub Manín. 8. ročník priniesol mnoho nového a zvýšil úroveň podujatia, o čom svedčí viac ako dvojnásobná účasť zaregistrovaných súťažiacich a viac ako trojnásobok celkových účastníkov na motocykloch. Rozšírili sa kategórie súťaže o najkrajší motocykel, pripravila sa náročnejšia jazda zručnosti, zaviedla sa náučná spanilá jazda do areálu Považských strojární, a iné.

Od jubilejného X. ročníka končí éra sériových motocyklov, ktorým bolo venované podujatie. V roku 2018 sa predstaví súťažiacim a divákom jeden z prototypov Vývoja Motorových Vozidiel PS – motocykel VM–238 Mistral. V tejto tradícii budú organizátori pokračovať aj naďalej.